Správny krvný tlak je veľmi dôležitý; je rozhodujúci pre zdravie. Keď jeho hodnoty prekročia hranice normy, často sa objavia nepríjemné príznaky a mnohé zdravotné problémy. Keďže riziko ohrozenia sa s vekom zvyšuje, je dôležité vedieť, ako sa môžu seniori starať o svoje zdravie.

Od čoho závisí normálny krvný tlak seniora?

Normálny krvný tlak, t. j. tlak, s ktorým prúdi krvný prúd tepnami a žilami, sa pohybuje medzi 120/129 mm Hg (systolický) a 80-85 mm Hg (diastolický). Hodnoty 140/90 mm Hg alebo vyššie teda znamenajú hypertenziu.

Vznik abnormalít a tiež hypertenzie ovplyvňuje mnoho faktorov. Sú to najmä dedičnosť sklonu k hypertenzii a vek. Súvisí to s tým, že s vekom tepny strácajú pružnosť a ich priemer sa zmenšuje. V dôsledku toho začne krv prúdiť pod vyšším tlakom. Významný je aj stres, nadmerný príjem soli, zlá strava, nadváha a obezita, fajčenie a sedavý spôsob života a nedostatok pohybu.

Pre zdravie je rozhodujúci krvný tlak, ktorý sa pohybuje v normálnych medziach, t. j. je v norme. Poznaním rizikových faktorov patológie sa mu dá predchádzať. Ako sa môžu seniori starať o svoje zdravie a upraviť krvný tlak?

Správny krvný tlak – najdôležitejšia je strava

Aby ste sa vyhli problémom s krvným tlakom (vysoký krvný tlak a následne hypertenzia), je veľmi dôležité dodržiavať zdravú stravu. Kľúčové body sú:

  • obmedzenie konzumácie živočíšnych tukov, vysoko spracovaných potravín s vysokým obsahom jednoduchých cukrov a nasýtených tukov, jedál z rýchleho občerstvenia,
  • konzumácia celozrnného chleba a cestovín (namiesto výrobkov z bielej múky),
  • konzumácia hrubých obilnín a hnedej ryže,
  • zvýšenie podielu zeleniny a ovocia v strave (najmä čerstvého a na draslík bohatého ovocia. Patria sem paradajky, banány, fazuľa, špenát),
  • konzumácia rýb,
  • zaradenie výrobkov, ktoré sú zdrojom bielkovín, do stravy. Sú to: chudé syry a jogurty, tiež vaječné bielky, vlašské orechy a mandle,
  • obmedzenie konzumácie potravín vrátane výrobkov konzervovaných zlúčeninami sodíka.

Povolená je konzumácia menej ako jednej čajovej lyžičky soli denne (nízkosodná diéta),
zníženie konzumácie alkoholu.

Lekári aj odborníci na výživu odporúčajú dodržiavať racionálnu stravu s cieľom zabezpečiť správny krvný tlak. Odporúča sa prejsť na stredomorskú diétu alebo diétu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).

Správny krvný tlak - najdôležitejšia je strava

Správny krvný tlak – fyzická aktivita

Starostlivosť o fyzickú aktivitu nemožno preceňovať, a to tak u zdravých ľudí, ako aj u tých, ktorí zápasia so zdravotnými problémami. Je dôležité mať to na pamäti.

Na udržanie normálnych parametrov krvného tlaku sa odporúča chôdza, pochodovanie, plávanie alebo bicyklovanie. Najlepšie pôsobí cvičenie strednej intenzity vykonávané denne a trvajúce 30-45 minút.

Pre ľudí s hypertenziou je najlepší aeróbny tréning nízkej až strednej intenzity, pri ktorom sa zapájajú viaceré svalové skupiny, alebo ľahký a dynamický odporový tréning s malou záťažou. Tri najlepšie cvičenia na zníženie krvného tlaku sú bicyklovanie, chôdza a plávanie.

Správny tlak – optimálna telesná hmotnosť

Pri starostlivosti o zdravie je dôležité udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť. Je dôležité pamätať na to, že obvod brucha nesmie presiahnuť 80 cm u žien a 94 cm u mužov. Zníženie hmotnosti, ak je to potrebné, je nevyhnutnosťou. Prečo? Ukazuje sa, že obezita, najmä tzv. brušná obezita, má katastrofálny vplyv nielen na vzhľad a pohodu, ale aj na krvný tlak.

Správny krvný tlak – monitorovanie zdravia seniora

O zdravie sa treba starať tak, že budeme chodiť na kontroly k lekárovi a dodržiavať jeho odporúčania, či už ide o farmakologickú liečbu (užívanie liekov), alebo o rady týkajúce sa životného štýlu. Nemenej dôležité sú aj následné vyšetrenia, a to nielen laboratórne vyšetrenia krvi alebo moču.

Je dobré mať ruku na pulze a merať si krvný tlak a pulzovú frekvenciu. Predídete tak rozvoju ochorenia, hypertenzie, ktorá môže byť nebezpečná, aj keď nedáva príznaky.

Na tento účel môžete použiť domáce tlakomery (automatické zariadenie s manžetou na ruku) alebo náramky, ktoré merajú tlak 24 hodín denne. Ak sú prepojené s aplikáciou, zobrazujú históriu meraní a umožňujú analyzovať zmeny v čase. Umožňujú tiež rýchlu reakciu (upozornenie príbuzných alebo zdravotníka), keď sa objavia alarmujúce príznaky (krvný tlak sa stane veľmi vysokým alebo veľmi nízkym).